Pyszne i aromatyczne przetwory z ogórków na zimę

Przetwory na zimę stanowią doskonały sposób na zatrzymanie lata. Przygotowując ogórki na zime przetwory w słoikach można cieszyć się ich niesamowitym smakiem w kilka miesięcy później. Warto zatem zadbać o to, aby na półkach domowej spiżarni znajdowało się choć kilka słoiczków ogórków przyrządzonych w różny sposób. Ich niesamowity smak oraz aromat jest w zimowy czas bezcenny. Jakie przetwory z ogórków warto sporządzić na zimę?

 

 

W czym zrobić przetwory z ogórków na zimę?

 

 

Przyrządzenie przetworów na zimę należy rozpocząć od zgromadzenia odpowiednich słoików. Do robienia kiszonek i marynat z ogórków najlepiej nadają się słoiki o pojemności 900 ml. Najlepszym wyborem są pojemniki wykonane z solidnego transparentnego szkła, które to umożliwiają bieżące monitorowanie kondycji przyrządzonych przetworów.

 

 

Obecnie w sprzedaży dostępne są zarówno słoiki z tradycyjną zakrętką, jak i weki wyposażone w gumową uszczelkę. Przygotowując domowe przetwory z ogórków można też skorzystać ze słoików po kupnych przetworach, które to zgromadziliśmy w swej spiżarni. Korzystając z takich opakowań trzeba pamiętać o tym, aby dobrze dopasować do nich zakrętki. W przeciwnym razie przetwory nie przetrzymają się przez zimę.

 

Decydując się na przyrządzenie przecieru z ogórków można go umieścić w szklanych butelkach. Ważne jest, aby dobrze dopasować ich wielkość. Jeśli z przecieru w zimowy czas chcemy gotować zupę ogórkową, to wówczas warto wybrać naczynia o takiej pojemności, których zawartość wystarczy do przygotowania jednorazowego dania.

 

 

Kiszonki z ogórków można też przygotować w dużym, na przykład 5 – litrowym słoju, w naczyniu kamiennym lub w beczce. Decydując się na takie rozwiązanie warto mieć na uwadze to, że jeśli pojawi się pleśń, to stracimy całe zimowe zapasy tych pyszności.

 

Podczas wykonywania kiszonek czy sałatek trzeba zawsze pamiętać o tym, aby słoiki szczelnie zamykać. Bardzo ważne jest to, aby szkło nie było wyszczerbione.

 

 

Jak przyrządzić pyszne ogórki kiszone i konserwowe na zimę?

 

 

Ogórki kiszone i konserwowe to obowiązkowe przetwory w każdej dobrze zaopatrzonej, domowej spiżarni. Doskonale sprawdzają się one jako surówka do obiadu, dodatek do kanapki czy jako imprezowa przekąska do wódki.

 

Do przygotowania kiszonek i marynat najlepiej nadają się ogórki gruntowe z własnej działki, które zostały zerwane tuż przed umieszczeniem w słojach. A jeśli decydujemy się na ich zakup, to wówczas warto się w nie zaopatrzyć w sprawdzonych miejscach. Najlepiej u znajomych lub z ekologicznych gospodarstw. Przygotowując przetwory z takich ogórków, można mieć stuprocentową pewność, że nie będą one nafaszerowane szkodliwą dla zdrowia chemią.

 

Bardzo ważne jest również to, aby ogórki przeznaczone na kiszenie czy konserwowanie były twarde oraz niewielkich rozmiarów. Muszą one także być mocno zielone, a nie pożółknięte. Warto zawsze wybierać takie okazy, które nie posiadają na skórce plam oraz uszkodzeń.

 

Do przygotowania kiszonych ogórków najlepiej sprawdza się filtrowana woda oraz klasyczna sól kamienna. Naczynia na marynaty muszą być wyparzone oraz dobrze umyte.

 

 

 

Jakie przetwory przygotować z ogórków?

 

 

Przepisów na przetwory z ogórków jest mnóstwo. Oprócz najpopularniejszych kiszonek i marynat można z nich przygotować przepyszne sałatki. Bardzo dobrze smakuje sałatka z ogórków i kalafiora, z ogórków i cukinii czy sałatka z papryki, ogórków, białej kapusty i cebuli. Warzywa te można także przygotować na ostro. Bardzo dobrze smakują:

 

– ogórki po meksykańsku

– ogórki w musztardzie

– ogórki po żydowsku

– ogórki z kurkumą

– ogórki w curry

– ogórki z chili

 

Zamknięte w słoikach przetwory z ogórków można podawać do mięs, ziemniaków oraz wielu innych dań. Jeśli w zimowy czas pojawiają się one na stole, to wówczas możemy przywołać wspomnienia z lata i cieszyć się ich wyjątkowym smakiem.