Czego wymaga się od dobrego fotografa

Fotografia to sztuka. Samo słowo pochodzi z języka greckiego i stanowi połączenie dwóch wyrazów – pisać i światło. Jest to zatem “pisanie światłem”, czyli utrwalanie obrazów z jego pomocą. Nie jest to jednak łatwa sztuka i jej opanowanie wymaga dobrego oka, kreatywności i długiej, regularnej praktyki.

Czym charakteryzuje się dobra fotografia?

Dobra fotografia powinna być przede wszystkim estetyczna – nie chcemy, by na zdjęciu były widoczne obiekty niepotrzebne, przysłaniające kadr, czy zwyczajnie niepasujące do fotografowanej scenerii. Baczną uwagę należy zwracać na kolorystykę, jaka panuje na zdjęciu, by odpowiednio dobrać barwy, które zachwycą oko oglądającego. Nie mniej ważna jest gra świateł, gdyż to właśnie ona stanowi o dynamice obrazu i przekazuje informacje na temat głębi i odcieni zawartych w nim obiektów. Niezależnie od fotografowanego obiektu należy odpowiednio wybrać kadr, w którym umieszczamy prezentowany przedmiot. Jeśli fotografujemy pejzaże, zadbajmy, by horyzont był widoczny w górnej części zdjęcia, a nie w jego połowie. Jeśli fotografujemy rośliny lub małe zwierzęta, nie zapomnijmy złapać ostrości tak, by tylko tło było rozmyte.

Gdzie nauczyć się fotografii?

Nauka fotografii to długa droga, jednak możliwa do opanowania. Można próbować zostać samoukiem i korzystać z internetowych kursów, jednak dużo lepszym rozwiązaniem jest udanie się na kursy fotografii online (http://photo-pasion.pl/). Profesjonaliści z wieloletnim stażem z pewnością nauczą odpowiednich technik, wskażą popełniane błędy i znacząco przyspieszą drogę do kariery fotografa.