Nawadnianie ogrodu – jak robić to prościej?

Podlewanie kwiatów, krzewów czy trawnika w ogrodzie może być czasochłonne. Jest jednak sposób, by zaoszczędzić czas i zatroszczyć się o piękny wzrost roślin – to systemy automatycznego nawadniania. Co warto o nich wiedzieć?

Na czym polega automatyczne podlewanie ogrodu?

Systemy automatycznego nawadniania ogrodów, które określane są też jako systemy nawadniające, mają na celu rozprowadzanie wody na danym terenie, by podlewać znajdujące się na nim rośliny.

 

W skład systemu tego typu wchodzi szereg elementów, które umieszczane są pod gruntem, dlatego nie są one widoczne na terenie ogrodu. Podstawowe elementy systemu to:

 

  • Rury doprowadzające wodę – są kładzione pod trawnikiem.
  • Zraszacze lub linie kroplujące – mają one na celu dostarczenie wody do roślin.
  • Elektrozawory – pozwalają na sterowanie systemem.

 

Odpowiednio zaprojektowany system pozwala na znacznie prostsze utrzymanie ogrodu, także na bazie inteligentnej automatyki, na przykład we współpracy z czujnikami pogodowymi lub aplikacją mobilną do sterowania.

 

Zalety automatycznego nawadniania ogrodów

Automatyczne nawadnianie ogrodów ma wiele zalet:

  • Oszczędność czasu potrzebna do podlania ogrodu,
  • Brak wysiłku związanego z podlewaniem roślin,
  • Podlewanie może odbywać się przez całą dobę, w dogodnych godzinach,
  • Systemy pozwalają na oszczędność wody,
  • Możliwość zautomatyzowania systemu.

 

Jak założyć system podlewania ogrodu?

System podlewania ogrodu można założyć samemu – wszystkie elementy potrzebne do jego wykonania może dostarczyć hurtownia systemów nawadniania. Obecnie sklepy tego typu działają również online, dlatego można zrobić wtedy zakupy bez konieczności udawania się do sklepu osobiście.

 

Druga opcja to skorzystanie z usług firm, które projektują i wykonują systemy nawadniania na zamówienie. Wówczas firma może przygotować projekt instalacji zgodnie z życzeniem klienta, a następnie profesjonalnie ją zamontować i uruchomić.

 

Gdy zatem chcesz łatwiej podlewać swój ogród i zadbać o jego piękny wygląd, pomyśl o inwestycji w instalację automatycznego nawadniania!