Fototapeta do nowego mieszkania – czy warto?

Osoby kupujące nowe mieszkanie mają niemałe dylematy związane z wykończeniem mieszkania. Możliwości jest naprawdę wiele!  Jedną z decyzji jakie trzeba podjąć, to jak mają wyglądać ściany mieszkanie. I nie chodzi tu wyłącznie o ich kolor, ale również o to, co ma się na nich znaleźć. Wiele osób chciałoby zainwestować w tapety – jednak zastanawiają się, czy to dobry wybór i czy na pewno tapeta będzie trwałym rozwiązaniem?

 

Tapeta? Decyduj się na najlepsze!

 

Tapeta to rozwiązanie stosowane od lat. Jednak dziś rozwiązanie to stało się jeszcze modniejsze niż kiedykolwiek, ponieważ rozwiązań jest naprawdę bardzo dużo! Można wybierać spośród najróżniejszych wzorów (istnieje możliwość zamówienia tapety nawet ze swoim zdjęciem), ale najważniejsze jest to, że można dobierać grubość i jakość tapety. Niestety, wiele osób chcąc zaoszczędzić (co wydaje się zupełnie naturalne ponieważ wykończenie mieszkania naprawdę wiele kosztuje) wybiera najtańsze tapety. Najczęściej są to tapety zwykłe, papierowe, z najniższej półki. Wybierając je trzeba mieć na uwadze, że mogą się szybko zniszczyć, a to spowoduje, że nie będzie się dobrze prezentować już za kilka miesięcy. Tanich tapet nie można czyścić, nie są również tak odporne na promienie słoneczne czy na wilgoć, jak fototapety i tapety grubsze i nieco droższe. Dlatego, jeżeli chcesz, aby Twoje wnętrze naprawdę dobrze się prezentowało, powinieneś rozważyć zakup nieco droższych, grubszych tapet.

 

Tapeta dobrana do pomieszczenia

 

Nie zaleca się tapetowania całego mieszkania jednym rodzajem tapety. Dlaczego? Ponieważ zupełnie inne warunki panują w kuchni, inne w łazience, a jeszcze inne w salonie czy sypialni. Najbardziej trwałe tapety powinny być oczywiście w kuchni i w łazience. Warto wybierać do tych pomieszczeń tapety o wyższej gramaturze i wodoodporne. W innych pomieszczeniach tapeta powinna być dobrana do warunków; jeżeli w domu są małe dzieci lub zwierzęta, koniecznie należy postawić na fototapety, które można czyścić. Z kolei jeżeli pomieszczenia są bardzo słoneczne, wybierajmy tapety odporne na działanie UV.

 

Tapeta w mieszkaniu do bardzo dobre rozwiązanie, jeżeli nie chcesz co jakiś czas zatrudniać fachowców do malowania ścian, które jak wiadomo szybko się kurzą i brudzą. Warunkiem jest jednak wybór dobrych tapet. W innym przypadku konieczne będzie szybkie zrywanie tapet i szukanie nowych rozwiązań, co oczywiście generuje spore koszty oraz zabiera cenny czas i dezorganizuje działnie naszego domu…